Inwestowanie w akcje na GPW. Odbierz bezpłatny bilet na Invest Cuffs 2024

0
66
Dowiedz się jak zarabiać na giełdzie?
Dowiedz się jak zarabiać na giełdzie?

Czy na giełdzie akcji można zarabiać? Chociaż odpowiedzi może być wiele (i nie wszystkie z nich są słuszne), to w rzeczywistości wystarczy ograniczyć się do sześciu prostych kroków. Jakich? Zdradzamy to w poniższym tekście!

Właściwy moment wejścia w transakcję

Czy wiesz, że 90% sukcesu to odpowiednie wejście w inwestycję? Właśnie dlatego zły moment zakupu akcji, czy też rozpoczęcia handlu powoduje generowanie strat w przypadku większości inwestorów. Traderzy bardzo często kupują akcje w momencie, gdy te znajdują się na szczytach – czy gdybyś udał się do sklepu i mógł kupić produkt za 50zł albo za 250zł to wybrałbyś ten droższy? Oczywiście, że nie! Na giełdzie natomiast często ma to miejsce.

Odpowiedni poziom ryzyka, czyli jak zarabiać na giełdzie?

Odpowiednie zarządzanie kapitałem, to kolejny klucz do sukcesu. Ryzykując 80%, 50%, czy nawet 30% całego swojego kapitału na jedną pozycję w momencie zwiększamy swoje ryzyko inwestycyjne. Obojętnie od tego jakich akcji nie kupujesz lub na jakich walorach handlujesz Twój możliwy zysk zawsze musi być większy niż potencjalna strata – tylko to odpowiada tak naprawdę na pytanie jak zarabiać na giełdzie.

Nie daj się ponieść emocjom

To co utrudnia handel w największym stopniu to ludzkie emocje – właśnie z ich powodu odchodzimy od założeń naszej strategii inwestycyjnej. Wydaje nam się, że jesteśmy mądrzejsi i dlatego tracimy. Do handlu należy podejść jak maszyna i sukcesywnie realizować system, który obraliśmy.

Zamykanie zyskownych pozycji

Rada ta wydaje się niezwykle prosta, wiele osób niewiedzących jak zarabiać na giełdzie jednak o niej zapomina. Często z powodu strachu zamykamy pozycję zbyt wcześnie lub z powodu chciwości zbyt późno przez co tracimy potencjalne lub już zrealizowane zyski.

Właśnie dlatego należy posiadać strategię wyjścia z inwestycji, której za każdym razem się trzymamy.

Jak zarabiać na giełdzie biorąc pod uwagę money managament?

Bez zarządzania gotówką nie da się utrzymać na rynku w dłuższym czasie. W grę wchodzą tutaj trzy kwestie – zarabianie, wydawanie oraz inwestowanie. Wszystkich zysków nie możesz wydać nie będziesz miał bowiem środków na dalsze inwestycje i zwiększanie zarobków. Dodatkowo musisz pamiętać o możliwości nadejścia bessy Twoich inwestycji – potrzebny jest kapitał, aby przetrwać ten okres.

Właściwa metoda inwestycji

Ostateczny punkt odpowiadający na pytanie jak zarabiać na giełdzie bierze pod uwagę kilka czynników. Jaki jest Twój profil inwestycyjny, jakie posiadasz cele oraz jaki dajesz sobie czas na ich osiągnięcie. Wszystko to musi ze sobą współgrać.