Co nas czeka na rynku nieruchomości w 2024 roku? Odbierz bezpłatny bilet na Invest Cuffs 2024

0
88

Aktualna sytuacja na rynku nieruchomości

Na rynku nieruchomości mamy coraz wyższą presję cenową. Za wzrostem cen mieszkań nie nadążają już podwyżki wynagrodzeń. Co gorsza, zdolność kredytowa Polaków również przestaje rosnąć.

W komfortowej sytuacji w tej chwili znaleźli się zaś czołowi, profesjonalni deweloperzy, gdyż popyt na rynku mieszkaniowym się w pełni odbudował. Co więcej, ustawodawca obecnie zawęża rynek deweloperski, mali przedsiębiorcy radzą sobie na nim coraz gorzej z powodu regulacji.

W jaki sposób Bezpieczny Kredyt 2% wpłynął i jak jeszcze wpłynie na rynek nieruchomości?

Bezpieczny Kredyt 2% doprowadził do skokowego wzrostu popytu na rynku nieruchomości, co zaowocowało również gwałtownym wzrostem cen mieszkań. Michał Kijewski jest zdania, że ten program to dobre rozwiązanie, lecz powinien być on jeszcze bardziej dostępny dla przeciętnego obywatela.

Jeśli w 2024 roku nie dojdzie do zwiększenia puli środków na Bezpieczny Kredyt 2 procent i w konsekwencji zostanie on zakończony, to na rynku nieruchomości będziemy mieli efekt domina. Oznacza to, że konsumenci przestaną kupować mieszkania i popyt na rynku się załamie.

Co stanowi największą barierę dla budowy mieszkań?

Największą barierę dla budowy mieszkań stanowią obecnie ostatnie zmiany ustawodawstwa w zakresie norm technicznych i zagospodarowania przestrzennego.

W efekcie, według Michała Kijewskiego rozpoczynanych budów będzie coraz mniej, na kolejne inwestycje będą sobie mogli pozwolić tylko najwięksi deweloperzy, którzy posiadają odpowiednie grunty.

Dlaczego ceny mieszkań w Polsce rosną?

Ceny mieszkań są coraz wyższe, ponieważ w Polsce wciąż borykamy się z niedoborem mieszkań. W naszym kraju nadal brakuje bowiem około 2 milionów lokali mieszkalnych.

Z tego powodu nowy rząd musi sobie poradzić z odpowiednim prowadzeniem polityki mieszkaniowej i nie przesadzać z nowymi regulacjami – zwłaszcza w zakresie Ustawy deweloperskiej, gdyż z reguły doprowadzają one do wzrostu cen mieszkań.

Ponadto, według Michała Kijewskiego brakuje w Polsce systemowego rozwiązania, które sprawiłoby, że mniejsze, najbardziej pożądane przez konsumentów mieszkania, stałyby się bardziej dostępne.

Czy można spodziewać się spadku cen mieszkań w Polsce w 2025 roku?

W ostatnich miesiącach liczba rozpoczynanych inwestycji deweloperskich znów zaczęła rosnąć.

Wiele wskazuje więc na to, że w 2025 roku, gdy na rynku znów pojawi się więcej mieszkań, może dojść do załamania popytu na rynku nieruchomości, co doprowadzi co najmniej do wyhamowania wzrostów cen.

Dlaczego deweloperzy są zmuszeni do podnoszenia cen?

Sytuacja deweloperów z każdym rokiem jest coraz trudniejsza, ponieważ ustawodawca w Polsce konsekwentnie śrubuje warunki funkcjonowania tej branży. Nowe regulacje powodują zaś znaczący wzrost kosztów inwestycji, co z kolei sprawia, że deweloperzy muszą podnosić ceny mieszkań.