Zespół Independent Trader zwycięzcą aukcji charytatywnej „Inwestorzy Dzieciom”

0
12

10 edycja konferencji i targów Invest Cuffs złotymi zgłoskami zapisała się na kartach historii rynku inwestycyjnego. Pod wieloma względami była to rekordowa odsłona tego niezwykłego wydarzenia. Jednego, można by nawet rzec, że tego najważniejszego, rekordu nie udało się jednak ustanowić. Najgorsze jest to, że najbardziej poszkodowane będą z tego powodu osoby najmłodsze, czyli dzieci, bo o nich tu mowa.

Zespół Independent Trader krytycznie o inwestorach i branży

Podobnie jak miało to miejsce w latach ubiegłych, tak i w tym, podczas Konferencji Invest Cuffs obok statuetek wręczanych laureatom corocznego plebiscytu znalazła się również wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju statuetka “Inwestorzy Dzieciom”.

Tradycyjną spinkę w mankiecie zastąpiło bursztynowe serce, a zyski z jej licytacji zostały w pełni przeznaczone na wsparcie celów charytatywnych. Podmiotem, który zaoferował najwięcej za ten wyjątkowy egzemplarz został Independent Trader Holding.

Zespół Independent Trader nie krył jednak swego oburzenia kwotą, za jaką udało mu się wylicytować ów statuetkę. Aukcja charytatywna zakończyła się wszak na kwocie 6100 zł.

– Piękna statuetka, szczytny cel, spodziewaliśmy się ostro zawalczyć o nią z uczestnikami konferencji. Tymczasem spotkało nas najpierw zaskoczenie, a potem rozczarowanie. Wygraliśmy licytację kwotą 6100 zł (!) Tak, oczy Was nie mylą grono osób obecnych na X Konferencji Invest Cuffs 2024 pozwoliło nam wygrać najcenniejszą statuetkę tej gali za nieco ponad 6 tys. złotych – wskazuje Zespół Independent Trader w podesłanym naszej redakcji komunikacie.

– Zaskoczenie i wstyd, że środowisko inwestorów, których łączna wartość netto przekracza pewnie kilka miliardów, odpuściło licytację przy tak żenująco niskiej kwocie. O instytucjach finansowych i brokerach nawet nie wspominając. Brak słów – dodano.

Allegro sztucznie zaniżyło cenę statuetki

Ktoś może zastanawiać się teraz, skoro Trader21 i cały Zespół Independent Trader byli gotowi zapłacić za tę wyjątkową statuetkę więcej, to dlaczego tego nie zrobili. Problemem okazał się system Allegro, na platformie którego zorganizowana została aukcja charytatywna.

Choć platforma Allegro od lat umożliwia licytacje na cele charytatywne i zrezygnowała z wszelkich opłat transakcyjnych, system okazał się niedoskonały. W zależności od wartości licytowanego przedmiotu, kwota zwiększa się bowiem o sztywne, z góry określone wartości, a nie sumy oferowane przez osoby biorące udział w aukcji.

I tak, przy kwocie przekraczającej 5000 zł stawka wzrasta o 100 zł.

Oznacza to, że jeżeli w licytacji biorą udział dwie osoby, z których jedna gotowa jest zapłacić 6000 zł, a druga 20 000 zł, to cena, za jaką wystawiony przedmiot zostanie zlicytowany wyniesie 6100 zł (100 zł ponad cenę maksymalną drugiego licytującego).

To wszystko sprawia, że choć finalny nabywca był gotów zapłacić aż 20 000 zł, realnie licytacja zakończyła się na kwocie 6100 zł.

Zespół Independent Trader zawstydził branże inwestycyjną

6100 zł, za tyle oficjalnie wylicytowana została statuetka Inwestorzy Dzieciom. Nieoficjalnie kwota ta była jednak znacznie wyższa. Nie kryjąc swego rozczarowania, Zespół Independent Trader postanowił bowiem przeznaczyć na cele charytatywne nie 6100 zł, a aż 20 000 zł.

– By zatrzeć nieco kiepskie wrażenie jakie pozostawiło po sobie nasze środowisko informujemy, że pomimo wygrania licytacji za tak śmieszną kwotę zapłacimy za tę statuetkę nie 6 tylko 20 tys. zł, bo w naszym mniemaniu tyle powinna wynosić cena wywoławcza oświadczył Zespół Independent Trader.

Środki te przeznaczone zostały już na wsparcie działalności Fundacji Embrace w realizacji jej celów i inicjatyw edukacyjno-rozwojowych dla podopiecznych placówek opiekuńczo-wychowawczych, domów dziecka oraz dzieci i młodzieży znajdującej się w trudnej sytuacji życiowej i materialnej.